O sporcie

  • Working Equitation to dyscyplina jeździecka, której organem nadzorującym jest Światowe Stowarzyszenie Working Equitation (WAWE), z siedzibą w Portugalii. Celem dyscypliny Working Equitation jest promowanie tradycyjnego stylu jazdy wykorzystywanego zarówno w wojsku, jak i w pracach polowych czy też w terenie. Dodatkowo Working Equitation promuje tradycyjny strój oraz sprzęt jeździecki.
  • Working Equitation stała się sportem wyczynowym w 1996 roku, a pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się we Włoszech w tym samym roku. Working Equitation jest uznawana za sport w wielu krajach, głównie w Ameryce Południowej i Europie, gdzie istnieje najwięcej klubów i stowarzyszeń. Working Equitation istnieje także w Ameryce Północnej, Australii oraz Nowej Zelandii.
  • Sport ten łączy w wyjątkowy sposób konia i jeźdźca oraz ich umiejętność manewrowania pomiędzy przeszkodami, a razem jako para sprawdzają swoje umiejętności współzawodnicząc z innymi parami.
  • Istnieją cztery podstawowe poziomy zaawansowania przy czym każdy kraj ma swoje odrębne regulaminy. Wyróżniającą cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że na poziomie zaawansowanym jeździec musi prowadzić konia tylko jedną ręką. Zawody mogą być rozgrywane indywidualnie lub drużynowo i są podzielone na trzy lub cztery części, w następującej kolejności: Ujeżdżenie (Dressage Test), w którym koń i jeździec wykonują obowiązkowe manewry w określonym czasie. Próba zręczności (Maneability) to próba, w której konie muszą pokonywać przeszkody podobne do tych, które mogą pojawić się podczas jazdy terenowej, takie jak mosty i bramy. Tor przeszkód ma na celu pokazanie współpracy konia z jeźdźcem, oceniany jest tu głównie styl jazdy. Test szybkości (Speed Test), to próba w której te same przeszkody pokonuje się jak najszybciej. Test pracy z bydłem (Cow Test) występuje tylko w przypadku zawodów międzynarodowych i jest to konkurencja drużynowa.
Przewiń na górę